FDB i landet består av länsavdelningar, lokalavdelningar och kontaktpersoner.

  • Kontaktpersoner är ofta föräldrar till barn med läs- och skrivsvårigheter, som du kan få råd och tips av.
  • Läns- och lokalavdelningarna arrangerar intressanta föreläsningar, berikande möten och föräldraträffar där det finns möjlighet att träffa andra i samma situation och utbyta erfarenheter.
  • För barn och ungdomar som har dyslexi anordnas också en del lägerverksamhet och andra träffar.

Håll utkik här på hemsidan om vad som händer lokalt eller ta kontakt direkt med din lokalförening!

Gotlands läns

Sören Alfredssonsoren.ardgren@gmail.com+46 761-272007

Saltsjöbaden

Emma Lönnberg Finkelonnbergfink@gmail.com+46 70-5936070
Martina Skandemartina.skande@hotmail.com+46 70-3389803
Sara Lundkviststentorp13@gmail.com

Örebro

Rebecca Anderssonrebecca.hem@icloud.com+46 70-7575353
Caroline Doganssoncaroline.d@hotmail.se+46 760-220727
Emma Davidssonemma.davidsson00@gmail.com+46 70-6623997

Sörmlands

Daniel Weglindaniel.weglin@gmail.com+46 70-6304170
Jennifer Weglinjennifer.weglin@gmail.com
Angelica Gustafssonangelica.gustafsson@regionsormland.se
Ulrika Ulvhagulrika.ulvhag@eskilstuna.se
Mikael Juhlinmikael.74.juhlin@gmail.com

Norra Skåne

Ann-Sophie Armerin Kvickannsophie.armerin.kvick@gmail.com+46 70-7777650
Andrea Kosandrea.kos4@gmail.com
Mattias Kvick

Lycksele

Karolina Filipssonkarolina.filipsson@vll.se+46 70-300 86 23
Sara Vikström Edvinssonsara.vikstrom.edvinsson@gmail.com+46 730-554221
Annika Laestanderannika.laestander@gmail.com+46 70-332 35 88

Sollefteå

Carina Falkcarinafalk@gmail.com+46 73-83 22 170
Carin Hellberg
Jenny Kusminjenny.kusmin@utb.solleftea.se+46 73-18 32 879
Helen Jonssonbengt_helen@spray.se+46 70-200 93 05
Kristina Hellbergkri.hellberg@gmail.com+46 73-08 12 250

Stockholm

Susanne Nordhqwistnordhqwist@gmail.com+46 70-5518313
Susanne Corcellisusanne_corselli@hotmail.com+46 70-2907536
Karin Risbergkarin03emilia@me.com
Eleonora Allgurineleonora@snidare.se
Agneta Stalderfdb.stockholm@gmail.com+46 70-8659928
Kristina Lundénkicki.lunden@gmail.com

Västra Götaland

Marie Abrahamssonmarabr0404@gmail.com+46 706-43 63 23
Kristina SvenssonKristina67svensson@gmail.com
Elin Samuelsson471756@gmail.com

Östergötland

Louise Lindqvistlouise.lindqvist@hotmail.com
Astrid Peterssonarbetareg@gmail.com
Anna Nordqvist013.106399@comhem.se
Hanna PeterssonHanpet48@hotmail.com

Riksstyrelsen

Fredrik Helgessonfredric.helgesson@s4k.se+46 70-3299231
Susanne Finérsecfiner@tele2.se+46 70-2330007
Ragnhild Elfsöragnhildelfso@hotmail.com+46 70-7631523
Karina Canterakarina.cantera@gmail.com+46 723-961448
Margareta Linder Rosénmadge.lr@gmail.com+46 768-431133
Louise Lindqvist louise@mountdyslexi.se
Michaela Gillberg Holmgusberndmi@student.gu.se+46 70-0479722
Stäng meny