FDB i landet består av länsavdelningar, lokalavdelningar och kontaktpersoner.

  • Kontaktpersoner är ofta föräldrar till barn med läs- och skrivsvårigheter, som du kan få råd och tips av.
  • Läns- och lokalavdelningarna arrangerar intressanta föreläsningar, berikande möten och föräldraträffar där det finns möjlighet att träffa andra i samma situation och utbyta erfarenheter.
  • För barn och ungdomar som har dyslexi anordnas också en del lägerverksamhet och andra träffar.

Håll utkik här på hemsidan om vad som händer lokalt eller ta kontakt direkt med din lokalförening!

Gotland

Irene Rodebjerirene.rodebjer@gotland.se073-141 24 55

Saltsjöbaden

Emma Lönnberg Finkelonnberg@aol.com070-593 60 70

Örebro

Therese Hägertesanh@yahoo.se070-282 78 95

Sörmland

Daniel Weglindaniel.weglin@gmail.com070-630 41 70

Skåne

Ann-Sophie Armerin Kvickannsophie.armerin.kvick@gmail.com070-777 76 50

Stockholm

Agneta Stalderfdb.stockholm@gmail.com070-865 99 28

Sundsvall

Ragnhild Elfsöragnhild.elfso@hotmail.com

Uppsala

Anna Ekwallanna@ekwall.org070-258 04 21

Västerbotten

Karolina Filipssonkarolina.filipsson@vll.se070-300 86 23
Sara Vikström Edvinssonsara.vikstrom.edvinsson@gmail.com073-055 42 21
Annika Laestanderannika.laestander@gmail.com070-332 35 88

Västra Götaland

Michaela Gillberg Holmgusberndmi@student.gu.se070-047 97 22

Östergötland

Louise Lindqvistlouise.lindqvist@hotmail.com

Riksstyrelsen

Susanne Nordhqwistnordhqwist@gmail.com070-551 83 13
Patrik Zanderpatrik@pyzen.se070-511 25 25
Daniel Weglindaniel.weglin@gmail.com070-630 41 70
Cecilia Gruvbergergruvberger@gmail.com070- 869 78 78
Louise Lindqvist louise.lindqvist@hotmail.com076-339 79 52
Michaela Gillberg Holmgusberndmi@student.gu.se070-047 97 22
Irene Rodebjerirene.rodebjer@gotland.se073-141 24 55

Revisorer Riksstyrelsen

Alf Hedentoftalf.hedetoft@gmail.com040-15 55 24
Anna Ersson anna.ersson@bredband.net08 768 27 17

Valberedning Riksstyrelsen

Karolina Filipssonkarolina.filipsson@vll.se070-300 86 23
Fredric Helgessonfredric.helgesson@s4k.se070-329 92 31
Ragnhild Elfsöragnhild.elfso@hotmail.com070-763 15 23
Karin Gabrielson Mortonkarin.gabrielson@gmail.com070-191 10 47